23 декември 2020 | Кафе пауза

Овој зачин ги „убива“ сите лоши бактерии во храната

За зачинување на храната се користат само лушпите, а сјајните црни зрна се фрлаат затоа што имаат горчлив вкус и текстура налик на песок што може да го уништи вкусот на храната.

3 финансиски лекции од 2020 година кои ќе ви го олеснат управувањето со парите во 2021 година

Многу млади луѓе се губат помеѓу плаќањето сметки, трошењето пари за неопходни и секојдневните работи, угодувањето и штедењето, па за многумина тоа е научна фантастика.

10 правила како детално да ги прочитате луѓето околу вас

Ако сакате да откриете што мисли некоја личност, важно е да обрнете внимание на нејзините раце, глас, напнатост, насмевка и, пред сè, на контекстот на ситуацијата во која се наоѓате.

Што му треба на секој хороскопски знак за да се чувствува пријатно во врската?

Кога барате партнер, сигурно забележувате дали поседува некои одредени карактеристики што ви се потребни за да ви биде пријатно во врската.

7 знаци дека вашето тело не толерира шеќер

Луѓето честопати не успеваат да ги препознаат симптомите на нетолеранција на јаглехидрати и може погрешно да ги дијагностицираат како знаци на други здравствени проблеми.

Запознајте го Пени: Слатко куче кое им „влегува во кадар“ на празничните фотографии на своите сопственици

Едно куче реши да направи смешни потези и да ги „украси“ празничните фотографии на своите сопственици.

Необичен тренд во Америка: Коса со боите на виножитото

Често имаме можност да видиме различни модни трендови, но и модерни фризури, а уште еден многу интересен тренд доаѓа од Америка.

Италијанско село на виното каде што следната година може да ве пречека забава секој ден

Доброто вино е една од најважните работи за Италијанците, па затоа тие излегоа со убава идеја оваа година на селото Бароло да му дадат титула „Citta Vino“ или да го наречат град на виното.

5 едноставни навики за зголемување на продуктивноста и намалување на стресот

Искористете го почетокот на годината за новогодишни резолуции со цел да ја зголемите вашата енергија, ефикасност и да го отстраните стресот од работниот ден.