Живописен етно двор во Босна и Херцеговина каде што ќе заборавите на сите проблеми

Живописен етно двор во Босна и Херцеговина каде што ќе заборавите на сите проблеми

Верувале или не, во 2020 година сè уште постои место каде официјално нема „никакво нервирање“. Сместено е во прекрасна природа и во минатото. Денес ве носиме во етно дворот Машковац во Босна и Херцеговина.

Живописен етно двор во Босна и Херцеговина каде што ќе заборавите на сите проблеми

На влезот ве пречекува натписот „Забрането нервирање“, наредба што не е тешко да се следи. Улиците на селото водат помеѓу старите традиционални босански куќи, а една улица наречена Занатска ве води низ куќите-работилници каде што можете да видите како некогаш се правеле прибор за домаќинство или украси направени од дрво и ќерамика. Целото село е преполно со детали и е толку живописно што не знаете каде прво да свртите глава. Буквално има илјадници вредни историски спомени и предмети што некогаш биле користени во домаќинствата, од времето на Отоманската империја до поранешна Југославија, како што се ракотворби изработени од бакар и сребро или разни везови направени рачно од домаќинки.

Живописен етно двор во Босна и Херцеговина каде што ќе заборавите на сите проблеми

Неодамна, тие добија нова атракција: изградија куќа во босански етно стил на камен на реката. Целата куќа беше именувана како Луди камен, па дури и за време на повисокиот водостој реката не ја однесе. Без разлика дали е среќата што ги придружува лудите или едноставно вештите мајстори – веќе не е важно. Куќата и каменот станаа хит особено кај младенците и свршениците кои го слават денот тука.

Но, ајде да дознаеме што се готви тука. Една од куќите е ресторан со прекрасен ентериер и уште попримамлива кујна. Таму нудат традиционални босански јадења, сите зачинети со добра атмосфера и звуци на хармоника. Десертот оди на крајот, а тука имаат многу вкусни лижавчиња од кои ќе сакате да си земете и за дома.

Ако се најдете во Босна и Херцеговина, некаде во близина на Тузла, не заборавајте да застанете тука. Но, ајде да не зборуваме многу, туку само погледнете ги фотографиите и проценете сами.

Живописен етно двор во Босна и Херцеговина каде што ќе заборавите на сите проблеми

Живописен етно двор во Босна и Херцеговина каде што ќе заборавите на сите проблеми

Живописен етно двор во Босна и Херцеговина каде што ќе заборавите на сите проблеми

Можеби ќе сакате да ѕирнете во празничната атмосфера на францускиот град Колмар.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар