Дали Сицилија набргу ќе биде поврзана со мост со континентална Италија?

Дали Сицилија набргу ќе биде поврзана со мост со континентална Италија?

Изградбата на мост меѓу Сицилија и италијанското копно е планирана илјадници години, а сега конечно би можела да се реализира.

Дали Сицилија набргу ќе биде поврзана со мост со континентална Италија?

Идејата за мост што ќе ја поврзува Сицилија со копното на Италија најверојатно први ја предложиле Римјаните. Дури и по времето на Римјаните, мостот меѓу Италија и Сицилија бил предложен уште многу пати. Мостот требаше да биде изграден во 2009 година, но тоа не се случи.

Континентална Италија и Сицилија се одделени со Месинскиот теснец, кој го поврзува Јонското Море на југ со Тиренското Море на север. Во својата најтесна точка, теснецот е широк околу 3 километри, со пристанишниот град Месина на сицилијанската страна и калабрискиот град Вила Сан Џовани на копното.

Изградбата на мостот беше најавена од новата италијанска премиерка Џорџа Мелони, која најави дека ќе побара помош од ЕУ за финансирање на проектот. Доколку се реализира, се очекува мостот да чини неколку милијарди евра, а кога ќе биде завршен ќе се протега во должина од 3,5 километри.

Плановите сè уште се непотврдени, но ако мостот се изгради, тој ќе придонесе за поголема поврзаност на Сицилија со континентална Италија, вклучувајќи ја и можноста да се патува со воз. Во меѓувреме, можете да го посетите островот со авион или траект.

Откако прочитавте за плановите за иградба на мост меѓу Сицилија и континентална Италија, можеби ќе сакате да прочитате и кои се најубавите острови во Европа.

Извор: punkufer.dnevnik.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар