Азиски бонтон: 10 грешки што не треба да ги правиме со стапчиња за јадење

Азиски бонтон: 10 грешки што не треба да ги правиме со стапчиња за јадење

Кога некој во Европа ги држи лактите на масата за време на ручекот, изгледа навистина непривлечно, а во Азија тоа е кога земате стапчиња за јадење, прободувате парче месо и го вадите со забите.

Азиски бонтон: 10 грешки што не треба да ги правиме со стапчиња за јадење

Ги ставате стапчињата исправено во садот

Никогаш не оставајте ги така што тие стојат исправено во сад со ориз. Сад со ориз е еден од подароците што се даваат на починатите пред нивната фотографија, а таквата положба на стаповите е поврзана со смртта.

Секој со своето

Храната во азиските ресторани доаѓа во многубројни чинии на масата. Никогаш не јадете со стапчињата директно од нив, но ставете ја храната во своја чинија.

Сечење на храната со стапчиња

Азијците никогаш не пробиваат храна со стапчиња за јадење. Ако јадете парче пилешко или риба, нежно зграпчете го со стапчињата.

Вкрстени стапчиња

Покрај азиските јадења, на фотографиите понекогаш можете да видите стапчиња додека „одмараат“ вкрстени на сад, чинија или маса, но тоа не е според правилата. Тие треба да бидат уредно наместени.

Парен број

Што и да правите, секогаш користете ги двете стапчиња истовремено. Играњето со само едно стапче п не е во согласност со етикетите.

Без додатоци

Ако сакате да споделите јадење со некого, не додавајте храна од едното на другото стапеа. Таквиот обичај е поврзан со будистички ритуал на погреб.

Не се стапчиња за тапан

Колку и да ви изгледа примамливо, дрвените стапчиња не треба да се користат како такви.

Сè во свое време

Не држете стапчиња во уста додека, на пример, ставате вода или земата храна во вашата чинија.

Без плакнење

Дури и ако сакате да ги измиете стапчињата во супа, чај или некој друг пијалак, подобро да не го правите тоа. Азијците сметаат дека ваквото однесување е крајно грубо.

Додатоци, а не декорација

Канзаши, украси за коса, како што може да се види во Кјото, не се стапчиња за јадење. Ако не сакате да навредите некого, не користете ги користете стапчињата за коса, без оглед колку е тоа слатко.

Прочитајте и кои 6 работи никогаш не треба да ги чувате под креветот.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар