Ремек-дело на Барселона: 6 работи што можеби не сте ги знаеле за совршениот Парк Гуел

Ремек-дело на Барселона: 6 работи што можеби не сте ги знаеле за совршениот Парк Гуел

Парк Гуел е еден од најпознатите симболи на Барселона кој привлекува со својата шарена керамика и луда архитектура. Сместен во Ла Салут, на падините на планините Колсерола, претставува единствена мешавина од природата и урбанизмот. Еве што можеби не сте знаеле за оваа оаза:

Барселона: 6 работи што можеби не сте ги знаеле за совршениот Парк Гуел

1. Веќе го познавате архитектот

Умот кој стои зад оваа шаренило е Антонио Гауди. Тој беше каталонски архитект кој можеби веќе го познавате, дури и без да бидете свесни за тоа. Токму тој е одговорен за изгледот на Саграда Фамилија. Дури седум негови дела се ставени на списокот на светско наследство од УНЕСКО – сите се наоѓаат во Барселона, меѓу нив и паркот Гуел.

2. На почетокот имаше друга цел

Паркот беше инспириран од англиските урбани градини, а позицијата избрана за ова ремек-дело беше ништо друго освен ремек-дело. Ридот со мала вегетација и многу карпи беше наречен „Гола планина“ со причина. Првичниот план беше да се изградат станбени населби за богатите кои ќе уживаат во своите оази со поглед кон градот, но за наша среќа, тој беше отворен за јавноста.

3. Во паркот е куќата на архитектот во која живеел до неговата бизарна смрт

Откако првичниот план не успеа, самиот Гауди се пресели во куќа во паркот (но тој не го дизајнираше тоа). Живеел таму сè до 1926 година кога починал. Но, тој не умре во мирот во својот дом, туку на многу бизарен и тажен начин. Со текот на времето, тој се повлекол, се посветил на верата и живеел скромно: постел, се воздржувал од алкохол, носел скромна облека и престанал да се бричи. Кога еден ден, на 73-годишна возраст, отишол во црква на миса, го удрил градски трамвај. Повреден лежел на земја и во тие клучни моменти никој не му помогнал. Луѓето само мислеле дека е просјак и не обрнувале внимание. Додека еден лекар ја слушнал веста за несреќата, истрчал на местото на несреќата, но веќе било доцна. Тој бил пренесен во болница каде починал два дена подоцна.

Кога станало познато за кого станува збор, веста го потресе градот. Погребот бил огромен, многумина дошле да оддадат почит, но сето тоа не можело да го промени трагичниот тек на настаните и срамниот факт дека тие не му помогнале на својот сограѓанин – кој и да е тој.

Парк Гуел е еден од најпознатите симболи на Барселона кој привлекува со својата шарена керамика и луда архитектура. Сместен во Ла Салут, на падините на планините Колсерола, претставува единствена мешавина од природата и урбанизмот.

4. Дали сте забележале дека во паркот нема прави линии?

Целиот парк е со шарени, ликвидативни, нежни линии. Сето ова беше направено со причина – Гауди се обиде да го подигне паркот во хармонија со природата што ја обожава. Затоа, сите редови ги следеа редовите на дрвјата, растенијата, па дури и камењата.

5. Австрија донираше дрвја

Еден дел од паркот денес се вика „Градини на Австрија“. Но, тие не беа секогаш таму – згора на тоа, овој дел од паркот бил празен долго време. Дури во 1977 година Австрија ги донираше дрвјата што беа засадени овде и поради кои целиот дел го доби својот централен европски талент во морето од палми и медитеранската атмосфера.

6. Што значи Гуел и тогаш зошто паркот не го носи името на Гауди?

Кога тој е веќе толку значаен за градот и паркот, како така неговото дело не беше именувано по него? Па, се чини дека самиот Гауди бил премногу скромен за такво нешто. Затоа паркот беше именуван по Еузебиус Гуел, шпански бизнисмен кој се здоби со големо богатство за време на индустриската револуција. Токму тој го препозна талентот на Гауди и започна да соработува со него, обезбедувајќи му финансиски средства потребни за неговата работа. Постои анегдота за нивното пријателство, во кое се вели дека Гауди еднаш му рекол на Гуел: „Понекогаш мислам дека двајцата сме единствените луѓе кои ја сакаат оваа архитектура.“ Гуел му одговорил: „Не ми се допаѓа твојата архитектура. Јас ја почитувам“.

Парк Гуел е еден од најпознатите симболи на Барселона кој привлекува со својата шарена керамика и луда архитектура. Сместен во Ла Салут, на падините на планините Колсерола, претставува единствена мешавина од природата и урбанизмот.

Парк Гуел е еден од најпознатите симболи на Барселона кој привлекува со својата шарена керамика и луда архитектура. Сместен во Ла Салут, на падините на планините Колсерола, претставува единствена мешавина од природата и урбанизмот.

Парк Гуел е еден од најпознатите симболи на Барселона кој привлекува со својата шарена керамика и луда архитектура. Сместен во Ла Салут, на падините на планините Колсерола, претставува единствена мешавина од природата и урбанизмот.

Можеби не сте ги знаеле и овие 12 факти за Саграда Фамилија, најпосетената атракција во Барселона.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар