5 причини зошто кафето наутро може да биде подобро од чајот

5 причини зошто кафето наутро може да биде подобро од чајот

Кафето и чајот се двата најмногу консумирани пијалаци ширум светот. Сепак, наутро луѓето обично избираат шолја кафе. Иако ова може да означува одредени преференции, изборот на кафе како пијалак за почеток на денот не е толку случаен колку што мислите. Во продолжение ќе откриете зошто кафето може да биде подобра алтернатива наутро и кои се неговите придобивки.

1. Кафето ќе ви помогне да вежбате подобро

5 причини зошто кафето наутро може да биде подобро од чајот

Ако сакате да вежбате наутро, кафето може да биде вистинскиот избор за вас. Имајќи го предвид фактот дека кафето содржи поголема количина кофеин од чајот, кафето може да ги подобри вашите физички перформанси и да го намали заморот од вежбање.

2. Кафето ќе ви помогне во концентрацијата

5 причини зошто кафето наутро може да биде подобро од чајот

Дали треба да се концентрирате додека учите или учествувате во активност што бара фокус? Во овие случај, кафето е најдобар избор. Бидејќи кафето има поголема количина кофеин, тоа ќе ви помогне да останете будни и да изведувате активности во текот на ноќните часови.

3. Кафето ќе ви даде моментален поттик

5 причини зошто кафето наутро може да биде подобро од чајот

Чајот е пијалак што содржи кофеин и Л-теанин. Теанинот ќе ви помогне да се опуштите, бидејќи кофеинот влијае на рецепторите на аденозин во мозокот и го намалува тоа чувство на замор. Имајќи предвид дека повисоката концентрација на кофеин во крвта може да се појави по само 15 минути откако ќе го испиете, станува јасно зошто кафето е единствениот пијалак што дава моментална енергија.

4. Кафето може да ви помогне при слабеење

5 причини зошто кафето наутро може да биде подобро од чајот

Постојат истражувања кои сугерираат дека потрошувачката на кафе е поврзана со ниското ниво на мрснотии, особено кај мажите. Истражувањата извршени врз животни го покажаа истиот резултат. Друго интересно истражување покажа дека хлорогената киселина е супстанција што придонесува за намалување на телесната тежина, со што се потврдува дека кафето е подобар избор за оние што сакаат да ослабат.

5. Кафето може да ја намали можноста за развој на дијабетес

5 причини зошто кафето наутро може да биде подобро од чајот

Истражувањето покажа дека кофеинот ја намалува можноста за добивање дијабетес. Само 3 шолји кафе на ден доведуваат до намалување на ризикот од заболување за 42%. Во друго истражување, кафето со кофеин покажа влијание врз намалените шанси за развој на дијабетес тип 2.

Дали сте збунети?

5 причини зошто кафето наутро може да биде подобро од чајот

Ако сте љубител на чај, можеби размислувате да додадете кафе во вашата дневна рутина. Ако сте загрижени, нема потреба да бидете. И чајот има многубројни придобивки!

Сепак, секогаш е добро да побарате мислење од експерт, а во овој случај, нутриционист или лекар може да ви дадат корисни совети во врска со овие пијалаци.

Прочитајте зошто е важно попладневното кафе.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар