Зошто треба да го поминете летниот одмор во земјата на часовниците и вкусното сирење?

Зошто треба да го поминете летниот одмор во земјата на часовниците и вкусното сирење?

Швајцарија е претежно синоним за зимска бајка: снежни планини, скијачи и топол пијалак покрај шпоретот. Но, швајцарските планини имаат исто толку што да им понудат на посетителите во летните месеци. Зелените ливади и прекрасните езера ќе ве остават без здив, а и онака летото ќе дојде многу скоро…

Зошто треба да го поминете летниот одмор во земјата на часовниците и вкусното сирење?

1. Планинарење

Во лето, како и во зима, Швајцарија е најгорда на своите планини. Најдобро време за планинарење е крајот на летото бидејќи нема снег и времето е исклучително пријатно и топло. Многу планини се многу тешки, па затоа оние со помала кондиција можат да стигнат до врвот со жичара и да продолжат да одат од таму.

2. Одете по планината со стил

И покрај тоа што нема снег во текот на летото, тоа не значи дека не можете да се спуштате по планините со голема брзина. Зависниците од адреналин можат да пробаат планински велосипедизам или параглајдерство, а особено е популарен Роделбан – летниот слајд.

3.Пливајте во алпските езера

Во подножјето на планините има долини со прекрасни езера со кристално чиста вода. Во лето можно е да се капеме во нив, иако температурите се малку пониски. Најпознато е Женевското езеро, кое има околу сто јавни плажи. Туристите исто така сакаат да се бањаат во езерото Лугано, а во главниот град Цирих се особено популарни плажите каде има кафулиња и ресторани.

4. Посетете еден од музичките фестивали

Познатиот џез фестивал Montreaux се одржува на Женевското езеро, а во август ќе можете да уживате во фестивалот на класична музика во Луцерн. За љубителите на модерната музика постои Zürich Open Air,, а во 2019 година главни наслови беа Били Ајлиш и Калвин Харис.

5. Земете го возот

Швајцарија навистина има импресивна мрежа на возови. Особено се популарни некои од панорамските возења, како што е Бернина експрес, кој исто така е под заштита на УНЕСКО. Глечер експрес ве носи од Св. Мориц сè до Матерхорн. Сите железнички правци минуваат низ планините и нудат прекрасен поглед на природата.

Зошто треба да го поминете летниот одмор во земјата на часовниците и вкусното сирење?

Зошто треба да го поминете летниот одмор во земјата на часовниците и вкусното сирење?

Зошто треба да го поминете летниот одмор во земјата на часовниците и вкусното сирење?

Зошто треба да го поминете летниот одмор во земјата на часовниците и вкусното сирење?

Зошто треба да го поминете летниот одмор во земјата на часовниците и вкусното сирење?

Зошто треба да го поминете летниот одмор во земјата на часовниците и вкусното сирење?

Прочитајте и за оваа прекрасна, но смртоносна пирамида која некогаш се сметаше за непобедлива.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар