Прекрасна, но смртоносна пирамида која некогаш се сметаше за непобедлива

Прекрасна, но смртоносна пирамида која некогаш се сметаше за непобедлива

Симболот на Швајцарија, кој е подеднакво познат меѓу планинарите и љубителите на чоколадо, Тоблероне, е еден од највисоките врвови на Алпите. Карактеристичниот изглед на пирамидалната планина, како и историските искачувања, од кои некои завршија трагично, го прават Матерхорн не помалку значаен од повисоките предмети на желбата на алпинистите ширум светот.
Прекрасна, но смртоносна пирамида која некогаш се сметаше за непобедлива

Матерхорн, познат по својот малку свиткан рог, настанал пред повеќе од 50 милиони години, кога се судриле европскиот и африканскиот континент. Врвот на планината каде што се среќаваат нерамни гребени бил обликуван од глечерите. Ерозијата на карпите како резултат на студот од кој пукнале, мразот што ги кине, како и водата што ги обликува, формирале вдлабнатини на страните помеѓу гребените.

Експедицијата што ја освои оваа алпска планина на границата меѓу Швајцарија и Италија, висока 4478 метри, за прв пат ја водеше Едвард Вајмпер, а поголемиот дел од неговиот тим загина при спуштање. Во обидите за освојување од првото искачување до 1995 година, загинаа околу 500 алпинисти.

Воодушевувачката убавина на Матерхорн го фасцинирала и конзулот Јулиј Цезар и се верува дека тогаш му било дадено француското име Сервин, кое подоцна било променето во Цервин.

Швајцарскиот физичар и геолог Хорас Бенедикт де Сосир, кој исто така се искачил на Мон Блан, размислувал за освојување на оваа пирамида, но заклучил дека стрмните страни каде што дури и снег не се пријателски расположени за посетителите. Енгли Вимпер докажа дека Сосир не беше во право, но неговиот план не помина во најдобар ред. Од 1861 година тој неуморно се искачил седум пати до четири години подоцна, кога имал 25 години, со својот тим тргнал кон швајцарската страна во јули. Тие стигнаа до врвот, но како што се спуштија јажето се скина и четворица мажи исчезнаа во бездната.

Тројцата беа пронајдени 1.200 стапки подолу, а телото на четвртиот, лордот Френсис Даглас, никогаш не беше пронајдено. Колибите, јажињата, каблите и потпорниците подоцна беа поставени денес им помагаат на алпинистите, но врвот што предизвикува стравопочит продолжи да одзема животи. Ова, сепак, не спречува до две илјади храбри луѓе да се искачуваат на познатиот рог секоја година.

Прекрасна, но смртоносна пирамида која некогаш се сметаше за непобедлива

Прекрасна, но смртоносна пирамида која некогаш се сметаше за непобедлива

Прекрасна, но смртоносна пирамида која некогаш се сметаше за непобедлива

Погледнете ги овие најшармантни мали градови.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар