Најшармантните мали градови

Најшармантните мали градови

Туризмот во малите градови станува сè попопуларен. Зошто? Затоа што луѓето сфатија дека малите градови се голема работа! Секој сака да ги посети Париз, Рим или Њујорк, но, сепак, светот во малите градови има што да понуди минус гужвата, сообраќајот и загадувањето. Наместо тоа, размислете да го поминете слободното време во еден од овие слатки градови кои се вистински скапоцени камења.

Најшармантните мали градови

1. Авалон, Калифорнија

Авалон е еден од најшармантните слатки градови на плажа. Се наоѓа на островот Санта Каталина, 22 милји од брегот на Лонг Бич. Една атрактивна глетка таму е казиното Каталина од 1920-тите. Туристите исто така можат да го истражат внатрешниот остров и да забележат стадо див бизон. Екскурзии со брод и нуркање во вода се исто така можности што не треба да се пропуштат. Исто така, овде можете да го искусите малото градско живеење.

2. Чешки Крумлов, Чешка

Чешки Крумлов е еден од најдобрите туристички градови во Чешка. Тој е дамка на картата, но има многу шарм. Посетителите можат да уживаат во најдобрите примери на готска, барокна и ренесансна архитектура, како и импресивен замок. Со своите улички со калдрма и разнобојни згради, Чешки Крумлов е град од бајките.

3. Езе, Франција

Езе е прекрасно средновековно село на медитеранскиот брег помеѓу Монако и Ница. Сместено е во еден планински врв со поглед на Азурниот брег. Ниту едно патување до Езе не е комплетно без посета на ботаничката градина исполнета со кактуси. Овој мал град е дом на многу историски статуи од 1700-тите.

4. Ванака, Нов Зеланд

Ако сте во посета на Квинстаун, не пропуштајте да застанете во малата Ванака, која е вистински скапоцен камен на овој регион. Тивки улици се поставени веднаш до величественото планинско езеро, каде семејствата се собираат на излет. За најдобар поглед на градот, сепак, треба да се искачите на највисокиот водопад во светот, што е самостојно искуство.

5. Ко Фи Фи, Тајланд

Овој тропски остров е парче рај. Тоа е доста популарно меѓу туристите кои доаѓаат тука за да уживаат во тиркизните води, високите карпи и плажите со бел песок. Може да скокате на глисер и да ја посетите плажата Мајмун за да се забавувате со смелите, но пријателски примати таму.

Најшармантните мали градови

6. Парати, Бразил

Овој град е многу повеќе од фотогеничен. Животот тука е бавен, а целата атмосфера е тивка. Можете да прошетате по калдрмите улици уживајќи во колонијалната архитектура и убавите палми. Градот и неговото пристаниште се навистина убави и романтични.

Можеби ќе сакате да прочитате и за ова прекрасно езеро со илјада острови кое нема лесно да го лоцирате на мапата.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар