Патувачки фотограф преку дрон ги открива мистериите на разноликиот кинески пејзаж

Патувачки фотограф преку дрон ги открива мистериите на разноликиот кинески пејзаж

Патувачкиот фотограф Флоријан Делали веќе 12 години по ред е во постојано движење. Стациониран во Шангај, успеал да патува во најоддалечените места во Азија и да го документира нивниот пејзаж. Но, во 2020 бил принуден да најде некакво креативно решение затоа што не можел да патува надвор од Кина. На тој начин се родила идејата за серијалот слики „Убавината на Кина од високо“. Со својот дрон во рака, Флоријан се впуштил во авантура истражувајќи ја Кина. Шјинџјианг, Тибет, Сечуан, Џјангшји и Внатрешна Монголија биле само дел од провинциите што ги посетил. Крајниот резултат бил портфолио со слики што ја претставуваат убавината на кинескиот пејзаж.

Во продолжение погледнете дел од нив.

Патувачки фотограф преку дрон ги открива мистериите на разноликиот кинески пејзаж

Патувачки фотограф преку дрон ги открива мистериите на разноликиот кинески пејзаж

Патувачки фотограф преку дрон ги открива мистериите на разноликиот кинески пејзаж

Патувачки фотограф преку дрон ги открива мистериите на разноликиот кинески пејзаж

Патувачки фотограф преку дрон ги открива мистериите на разноликиот кинески пејзаж

Патувачки фотограф преку дрон ги открива мистериите на разноликиот кинески пејзаж

Патувачки фотограф преку дрон ги открива мистериите на разноликиот кинески пејзаж

Патувачки фотограф преку дрон ги открива мистериите на разноликиот кинески пејзаж

Патувачки фотограф преку дрон ги открива мистериите на разноликиот кинески пејзаж

Доколку ви се допаднаа овие фотографии, ви препорачуваме да погледнете и 20 прекрасни фотографии од натпреварот за најдобри фотографии од патување.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар