ѓумбир | Кафе пауза

Рецепт за чај со ѓумбир и куркума: За здраво срце, добра концентрација и заштита од рак!

Дали знаевте дека супстанците во ѓумбирот и во куркумата имаат силни антиинфламаторни својства?

Додадете ги овие две состојки во вашето смуди за да останете во топ форма!

Смудито е едноставно незаменливо кога станува збор за здрава исхрана бидејќи е практично, лесно се прави и содржи многу хранливи материи кои ни се потребни.

Рецепт за тирамису што ќе ви го стопли срцето во студените есенски денови!

Денес ви споделуваме „есенска верзија“ на рецептот за тирамису која содржи зачини и една тајна состојка!

5 причини зошто треба да го вклучите ѓумбирот во вашата секојдневна исхрана

Знаевте дека чајот од ѓумбир и лимон е одличен за превентива од настинки и грип?

Како да се стоплите во ладната зима?

Зимските месеци и ниските температури се особено тешки за оние кои имаат слаба циркулација во рацете и особено во нозете.

Помага при вируси и стрес: Направете масло од ѓумбир

Есенцијалното масло од овој здрав корен може да се купи во која било подобро снабдена продавница, но може да се направи и дома од само две состојки - ѓумбир и маслиново масло.

Детокс шејк од банана и ѓумбир

Бидејќи е време за детоксикација на организмот, пробајте го овој едноставен шејк од ананас и ѓумбир.

Витаминска бомба: Зајакнете го вашиот имунитет со помош на ова вкусно смуди со ѓумбир

Одличен рецепт за смуди што е комбинација од различни вкусови – но, одличен за вашето здравје!

Кога ќе го прочитате ова, секојдневно ќе јадете ѓумбир!

Ѓумбирот е препознатлив по пријатниот мирис и остриот вкус. Тоа што многумина не го знаат, се неговите моќни здравствени придобивки!

Напивка полна со здравје: Млеко со ѓумбир за зима без настинки

Ѓумбирот го стимулира организмот, тој е добар антиоксиданс и антисептик, дури помага и кај менструалните болки.

Ублажете ги симптомите на пролетните алергии со вкусно овошно смуди

Пијте го редовно и ослободете се од алергиите и сезонските настинки.