Рецепт за пијалак за долговечност!

Рецепт за пијалак за долговечност!

Денес ви споделуваме рецепт за напиток за долговечност за кој ви се потребни само неколку состојки!

Рецепт за пијалак за долговечност!

Потребни состојки:

  • 4 моркови
  • 3 јаболка
  • сок од 1/2 лимон
  • парче излупен ѓумбир

Начин на подготовка:

Сите состојки ставете ги во соковник и измешајте ги. Испијте го веднаш добиениот сок.

На кој начин овој напиток функционира?

Морковот го подобрува видот, ефикасен е против рак, ја одржува кожата млада и здрава, добар е за срцето, го чисти телото, добро е за здравјето на забите и непцата и е ефикасен против инфаркт.

Јаболкото го зајакнува имунитетот, го поддржува слабеењето, ги стимулира бубрезите, црниот дроб и жолчката, штити од болести на усната шуплина, го стимулира варењето, го штити срцето и крвните садови, помага при стрес, замор и несоница, штити од бактерии и вируси и спречува неколку видови на рак.

Лимонот го чисти црниот дроб и ја стимулира неговата работа, спречува грип, настинки и многу видови инфекции, помага при стомачни проблеми, го помага варењето, го стимулира производството на ензими во црниот дроб, ја нормализира работата на цревата и го олеснува нивното празнење, спречува гингивитис и стоматитис. Помага и во намалување на крвниот притисок и го зголемува нивото на добриот холестерол, спречува грчеви и болки во мускулите, го регулира метаболизмот, штити од стрес и депресија, го намалува ризикот од мозочен удар, го спречува формирањето на камења во бубрезите и жолчката, штити од остеопороза.

Ѓумбирот ја ублажува непријатноста во стомакот и надуеноста, го стимулира лачењето на слуз, ја ублажува кашлицата и ја ублажува болката во грлото, ја ублажува мачнината, има антибактериски, антигабични и антитоксични својства, па затоа се користи како превенција од грип и настинка. Ѓумбирот се користи и при алергии, има антиинфламаторни својства, поради што се користи во лекување на ревматоиден артритис и остеоартритис. Ефикасен е и за намалување на нивото на холестерол и го спречува згрутчувањето на крвта, а се користи и за лекување стомачни заболувања како што се диспепсија, колика и дијареја.

Откако го прочитавте нашиот рецепт за пијалак за долговечност и здрав имунитет, можеби ќе сакате да го прочитате и рецептот за розево месечево млеко кое го зајакнува имунитетот и го подобрува сонот.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар