Рецепт за розево месечево млеко кое го зајакнува имунитетот и го подобрува сонот!

Рецепт за розево месечево млеко кое го зајакнува имунитетот и го подобрува сонот!

Розевото месечево млеко со екстракт од питаја (т.н. змејско овошје) е топол пијалак со повеќекратни придобивки. Го зајакнува нашиот имунолошки систем, го подобрува варењето на храната и делува смирувачки.

Рецепт за розево месечево млеко кое го зајакнува имунитетот и го подобрува сонот!

Потребни состојки:

 • 1 шолја вода
 • ½ лажичка питаја (змејско овошје) во прав
 • 1 прстофат кардамон
 • 1 прстофат цимет
 • 1 прстофат морско оревче
 • 1 прстофат ѓумбир во прав
 • 2 чаши бадемово млеко
 • 1 лажица мед или сируп од агава
 • ½ лажичка кокосово масло
 • ½ лажичка ашваганда во прав
 • неколку ливчиња од роза

Начин на подготовка:

Сите состојки се мешаат во тенџере на средна температура додека смесата не стане целосно топла и пенеста. Истурете ја смесата во чаша и по желба украсете го вашето месечево млеко со ливчиња од роза.

Откако го прочитавте нашиот рецепт за розево месечево млеко, можеби ќе сакате да прочитате и за здравите напитоци кои ги регулираат хормоните на природен начин.

Извор: sensa.mondo.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар