Помага при вируси и стрес: Направете масло од ѓумбир

Помага при вируси и стрес: Направете масло од ѓумбир

Есенцијалното масло од ѓумбир најчесто се користи како инхалација за ублажување на симптомите на настинка и грип. Маслото се додава во топла вода, главата се покрива со крпа и се вдишува пареа. Меѓутоа, ова масло е одлично и за масажа на телото, особено за релаксација по голем стрес.

Помага при вируси и стрес: Направете масло од ѓумбир

Есенцијалното масло од овој здрав корен може да се купи во која било подобро снабдена продавница, но може да се направи и дома од само две состојки – ѓумбир и маслиново масло.

Рецепт:

Исечете го ѓумбирот заедно со кората, така што ќе наполните една чаша од 2,4 децилитри. Потоа, турете 1,5 чаша маслиново масло во огноотпорен сад и додајте го ѓумбирот. Ставете го во рерна и оставете го околу два часа на температура од околу 70 степени.

Потоа, ставете чиста газа во цедалка и исцедете го маслото. На крајот, исцедете ја газата со рацете за да исцедите колку што е можно повеќе масло. Турете го маслото во тегла и напишете го датумот кога сте го направиле. Маслото од ѓумбир обично може да се користи околу шест месеци. Чувајте го на темно и ладно место.

Прочитајте дали е подобро да пиете ладен или топол чај.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар