Рецепт за чај со ѓумбир и куркума: За здраво срце, добра концентрација и заштита од рак!

Рецепт за чај со ѓумбир и куркума: За здраво срце, добра концентрација и заштита од рак!

Дали сакате да имате здраво срце, добра концентрација и во исто време да се заштитите од рак? Ви споделуваме рецепт за чај кој ги содржи сите овие својства. Овој едноставен пијалак можете сами да го подготвите дома, а сè што ви треба е свеж корен од ѓумбир, куркума, лимон, мед и црн пипер.

Рецепт за чај со ѓумбир и куркума: За здраво срце, добра концентрација и заштита од рак!

Супстанците во ѓумбирот и во куркумата имаат силни антиинфламаторни својства. Дејствуваат како вистински природни аналгетици, а ова се само дел од нивните лековити својства:

 • ублажување на воспаление и инфекција
 • заштита од рак
 • зајакнување на имунитетот
 • подобрување на функциите на мозокот
 • го стимулираат варењето
 • помагаат при дијабетес, деменција и Алцхајмерова болест
 • придонесуваат за здравјето на кожата
 • имаат антидепресивни својства

Покрај лимонот и медот, кои се моќни антиоксиданси, во чајот задолжително додадете црн пипер кој содржи пиперин. Тоа е активна супстанција која ја зголемува апсорпцијата на куркумата во организмот, затоа секогаш се претпочита да се консумира куркума со додавање на црн пипер.

Потребни состојки:

 • 1 чаша вода
 • 1 лажичка рендан свеж корен од ѓумбир
 • 1 лажичка куркума
 • 1 лажичка мед или сок од лимон
 • 1 лажичка црн пипер

Начин на подготовка:

Оставете ја водата да зоврие. Потоа додадете ги ренданиот ѓумбир и куркумата и оставете да отстои 10-15 минути. Процедете го чајот и додадете црн пипер, сок од лимон и мед (кога чајот малку ќе се олади) и уживајте во овој здрав напиток. Пијте го овој чај еднаш дневно за да уживате максимално во неговите здравствени придобивки.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар