Нутела палачинки: Рецепт за највкусните палачинки кои некогаш сте ги пробале!

Нутела палачинки: Рецепт за највкусните палачинки кои некогаш сте ги пробале!

Доколку сте љубители на чоколадо и ви треба едноставен и брз рецепт, Нутела палачинките се вистинскиот избор.

Нутела палачинки: Рецепт за највкусните палачинки кои некогаш сте ги пробале!

Потребни состојки:

  • 2 јајца
  • 110 грама шеќер
  • 250 милилитри полномасно кравјо млеко
  • 3 лажици екстра девствено маслиново масло
  • 270 грама повеќенаменско брашно
  • 30 грама какао во прав
  • 2 лажички прашок за пециво
  • 100 грама Нутела

Начин на подготовка:

1. Најпрво треба ја оставите нутелата да отстои во замрзнувач околу половина час. Скршете ги јајцата во сад и изматете ги. Потоа истурете го шеќерот во садот и одново изматете за да ги измешате состојките. Истурете масло и млеко, па во смесата додајте брашно и прашок за пециво. Сето тоа изматете го со миксер додека не се изедначи.

2. Ставете ја тавата на тивок оган и прелијте ја со неколку капки масло. Кога тавата ќе се загрее, додадете малку од тестото за палачинки, покријте ја тавата со капак и оставете ја палачинката една минута на тивок оган. По една минута додадете од нутелата во тестото, па покријте го кремот со уште една лажица тесто и повторно покријте ја тавата со капак.

3. Кога ќе почнат да се појавуваат меурчиња врз тестото, време е да го превртите. Проверете дали палачинката е готова и од долната страна и тргнете ја од оган. Повторете го целиот процес со целата смеса, а потоа украсете ги готовите палачинки со остатокот од кремот и уживајте во чоколадното задоволство. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот денешен рецепт, можеби ќе сакате да го прочитате и овој рецепт за совршени чизкејк палачинки.

Извор: citymagazine.danas.rs


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар