Рецепт за совршени чизкејк палачинки

Рецепт за совршени чизкејк палачинки

Рецептот за чизкејк палачинки е идеален за мрзливо попладне и кога ќе ви падне нивото на шеќерот во крвта.

Рецепт за совршени чизкејк палачинки

Потребни состојки:

За чизкејк:

  • 250 гр слатка павлака
  • 150 гр маскарпоне
  • 100 гр крем-сирење
  • 1 ванилин шеќер
  • 70 гр шеќер

За овошниот сос:

  • 200 гр малини или јагоди
  • 100 гр шеќер
  • 2 лажички скроб за јадење
  • палачинки

Начин на подготовка:

1. Посипете го овошјето со шеќер и оставете го десет минути, а потоа загрејте го во тенџере. Промешајте го скробот во малку вода и промешајте го овошјето кога ќе зоврие. Гответе кратко додека не згусне, па оставете го настрана да се излади.

2. Измешајте ја слатката павлака додека да стане цврст шлаг. Измешајте ги двата вида сирење со шеќерот и ванилиниот шеќер, додајте ги во шлагот и измешајте.

3. Палачинките премачкајте ги со овошниот сос, додајте го кремот и превртете ги. Декорирајте со вишокот сос по желба.

Погледнете како да направите „зебра“ палачинки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар