Вистински хит: Рецепт за „зебра“ палачинки

Вистински хит: Рецепт за „зебра“ палачинки

Подготовката е многу едноставна, така што дури и почетниците можат многу лесно да ја совладаат.

Вистински хит: Рецепт за „зебра“ палачинки

Потребни состојки:

  • 500 мл млеко
  • 2 јајца
  • малку сол
  • 1 лажица стопен маргарин
  • 100 мл минерална вода
  • брашно
  • 1 лажица какао (оди во 1/4 тесто)
  • пумпица или слаткарска вреќичка за украсување

Начин на подготовка:

Измешајте ги јајцата, солта, маргаринот и минералната вода, а потоа постепено додавајте брашно во смесата додека не стане кремаста и средно густа.

Одделете 1/4 од смесата во друг сад, додајте го какаото и мешајте додека не се измешаат состојките добро. Истурете ја добиената смеса во пумпица или во вреќичка за украсување.

Загрејте го маслото во тава и истурете ја смесата за палачинки, почекајте 10-тина секунди додека тестото не порумени малку и не биде кашесто, а потоа нацртајте спирали со другата смеса. Повторете ја постапката со сите палачинки.

Погледнете го овој рецепт за топло чоколадо со само 50 калории.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар