10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

Безвременска, чиста и издржлива – сивата е една од боите што луѓето најчесто ја избираат за уредување на ентериерот, а ако сакате да внесете друга посилна боја во вашиот дом, виолетовата би можела да биде совршен избор. Замислете сив ѕид и виолетов тросед – изгледа како одлична комбинација.

10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

Сивата боја симболизира сигурност, софистицираност, мудрост, зрелост и женска сила. Оваа боја е одлична за комбинирање со светли бои во ентериерот бидејќи ги истакнува, но ја омекнува нивната цврстина и ги неутрализира. Сивата боја што преминува во сребрена е идеална за уредување на сите простории.

Виолетовата боја ги симболизира правдата и достоинството, а со текот на годините стана симбол и за родовата еднаквост и за силата на жените. Исто така, таа се поврзува со борбата за право на глас на жените во Велика Британија на почетокот на 20-тиот век. Нејзините потемни нијанси се многу впечатливи и енергични, а посветлите смируваат.

Во продолжение можете да погледнете колку добро изгледа комбинацијата на виолетова и сива боја кога станува збор за дизајнот на ентериерот. Една од идеите може да биде виолетов тросед со сиви завеси или со сив ѕид, а ако не сте подготвени за поголеми парчиња мебел во виолетова боја, прво поиграјте си со деталите и комбинирајте, како на пример, сиво ќебе и виолетови перници.

10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

10 фотографии што докажуваат дека виолетовата и сивата боја се совршен спој во уредувањето на домот

Прочитајте како да го освежите ентериерот со декоративни перници.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар