Рецепт за топло чоколадо со само 50 калории

Рецепт за топло чоколадо со само 50 калории

Зимата е најдоброто време за уживање во топло чоколадо. Денес имаме посебен рецепт кој има само 50 калории! Дали би сакале да го пробате?

Рецепт за топло чоколадо со само 50 калории

Потребни состојки:

  • 80 милилитри обезмастено млеко
  • засладувач по избор
  • 80 милилитри вода
  • 2 лажици какао
  • 1/4 лажичка
  • 1 лажичка нишесте

Начин на подоготвка:

  1. Во сад додадете две лажици какао и 1/4 лажичка кафе. Можете да додадете повеќе кафе ако сакате.
  2. Следно, додадете го нишестето за да ја направите смесата густа и измешајте ги сите суви состојки. Измешајте ги и на тивок оган во овие состојки додадете млеко (бадемово или обезмастено) и продолжете полека да матите, осигурувајќи се дека нема грутки. Сега полека додавајте вода. Не грижете се, нема да ја вкусите водата бидејќи нишестето ќе ја згусне смесата.
  3. Откако ќе почне да врие, додадете засладувач по ваш избор. Бидејќи сакате тоа да биде здраво, ви предлагаме засладувач без шеќер. Варете го една минута додека постојано мешате и потоа исклучете го огнот.

Moжеби ќе сакате да го пробате и овој одличен рецепт за кафе со банана.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар