Ублажете ги симптомите на пролетните алергии со вкусно овошно смуди

Пијте го редовно и ослободете се од алергиите и сезонските настинки

Ублажете ги симптомите на пролетните алергии со вкусно овошно смуди

Потребни состојки:
  • 1 морков со средна големина
  • 2 големи портокали
  • 1/2 краставица
  • 5-10 листови нане
  • 20 грама свеж корен од ѓумбир
Начин на подготовка:

Измијте го и излупете го овошјето. Исечкајте го на парчиња и ставете го во блендер. Листовите нане додајте ги на крајот. Добро помешајте ги сите состојки. Консумирајте една чаша дневно и тоа наутро, пред појадок.

Зошто ова смуди е толку добро за вас?

Портокалите го прочистуваат организмот бидејќи се одличен извор на витамин Ц.

Морковите изобилуваат до бетакаротен и витамин Д и помагаат во зацврстувањето на коските и зглобовите.

Нането е одлично природно инхалаторно средство за респираторниот систем, кој најмногу страда кога доаѓа пролетта.

Ѓумбирот е моќен антиоксиданс кој ги намалува главоболките што настануваат како резултат од честото кивање.

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар