изработка | Кафе пауза

Маж направил неверојатна гитара од дрвени боички и го прикажал целиот процес на изработка

Денес луѓето прават навистина интересни предмети од дрвени боички...

Направете сами: Уникатни колоритни прстени

Доколку сте трпеливи, без сомнение брзо ќе успеете да ја совладате оваа одлична техника.

Охридскиот бисер – наше културно богатство, надалеку познато

Природните бисери траат 150 години, но охридскиот бисер трае вечно. Низ охридската чаршија и денес ќе чуете разни приказни за тоа како настанал oхридскиот бисер. Но начинот на кој се изработува е тајна која што се чува скоро еден век.
Датум: 09 фев 2014
, Автор:

6 одлични и продуктивни начини да го пополните слободното време

Ова се 6 здрави навики и хобија кои ќе ви помогнат да се надградите како личности.
Датум: 30 јан 2014
, Автор:

Ламборгини во реална големина направено целосно од хартија

Многумина од нас, некогаш во животот имаат изработено некаков предмет од хартија, но графичкиот дизајнер Тарас Леско ја одвел оваа уметност на едно сосема ново ниво.

Мачки дотерани со штосни капи

Мачките кои имаат „сенс“ за мода и стил сега можат да го изберат саканиот дизајн од големата понуда на плетени капи кои ги изработува американската артистка Мередит Јарбру.
Датум: 09 јул 2013
, Автор:

Уникатни садови од мраз за незаборавни забави и свечености

Јелица Живковска е жена-иноватор од Македонија која создава уметност за практична употреба, со ограничен рок на траење, но во уникатна форма и со неповторлив дизајн.
Датум: 26 јун 2013
, Автор:

Хартиен модел од станот на Моника од „Пријатели“

Верувале или не, поминаа 9 години откако Моника и Чендлер си ги спакуваа куферите и си заминаа од големиот стан на Моника...

Направете сами: Необична кул нараквица

Секојдневно можеме да наидеме на многу интересни аксесоари направени од веќе искористени предмети кои повеќе не ни се потребни...

Белата куќа во САД, изградена само од песок

Ден Даблдеј и Мередит Корсон изградија неверојатно убава скулптура од Белата куќа во САД, која се наоѓа во одморалиштето Bilmar Beach, во Трежр Ајленд, Флорида.

Детски цртежи претворени во плишани играчки

Child’s Own Studio ја материјализира имагинацијата и креативноста на децата, претворајќи ги нивните цртежи во вистински играчки.
Датум: 18 мај 2012
, Автор:

Неверојатни скулптури од плетена жица

Британецот Дерек Кинзет изработува тродимензионални скулптури од плетена метална жица, вредни по 6.000 фунти. Меѓу љубителите на неговите дела е и холивудскиот актер Николас Кејџ.
Датум: 29 мар 2012
, Автор:
12