Маж направил неверојатна гитара од дрвени боички и го прикажал целиот процес на изработка

Маж направил неверојатна гитара од дрвени боички и го прикажал целиот процес на изработка

Денес луѓето прават навистина интересни предмети од дрвени боички, а кога Бурлс Арт ги видел, решил да направи нешто неверојатно.

„Видов многу луѓе онлајн што правеа чинии од дрвени боички и мислев дека тоа е навистина интересно, но јас сакав направам нешто во коешто можам да уживам откако ќе биде готово. Бидејќи свирам гитара, мислев дека ова ќе биде одличен проект што ќе ја исполни таа цел. Направив електрична гитара Fender Stratocaster… Ова е првата гитара што ја имам направено.“

Маж направил неверојатна гитара од дрвени боички и го прикажал целиот процес на изработка

„Изненадувачки, не беше толку тешко колку што мислев. Вистинските тешкотии не беа поради самото правење, туку поради дрвените боички што ми беа потребни. Нивната боја се разнесуваше кога ги шмирглав и изгледаше ужасно. Па морав да најдам начин да добијам добра боја без разнесување.“

Маж направил неверојатна гитара од дрвени боички и го прикажал целиот процес на изработка

„Ова се 1.200 дрвени боички. Ги купив најевтините што ги најдов на Амазон.“

Маж направил неверојатна гитара од дрвени боички и го прикажал целиот процес на изработка

Маж направил неверојатна гитара од дрвени боички и го прикажал целиот процес на изработка

„Со мала пила ги сечев боичките на 2 дела. Сечењето беше најдосадниот дел.“

Маж направил неверојатна гитара од дрвени боички и го прикажал целиот процес на изработка

Маж направил неверојатна гитара од дрвени боички и го прикажал целиот процес на изработка

„Ја ставам епоксидната смола.“

Маж направил неверојатна гитара од дрвени боички и го прикажал целиот процес на изработка

„На овој начин ја израмнив плочата.“

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар