дрво | Кафе пауза - Part 5

Фантастично детско игралиште во Австралија

Во Националната ботаничка градина на Австралија во Камбера, компанијата за урбанистички дизајн „Taylor Cullity Lethlean“ поставила фантастично игралиште за деца.

Масичка и кафез за птици споени во елегантен дизајн

Парижанецот Грегоар де Лафоре е креатор на ова иновативно дизајнерско решение наречено „Cage Archibird“.
Датум: 03 јул 2013
, Автор:

Луксузна куќичка на дрво

Оваа модерна куќичка на дрво е дизајнирана од страна на „Blue Forest“ и многу лесно може да биде монтирана во вашиот двор како гостински објект, домашна канцеларија или соба како место за релаксација и уживање.

Совршено уреден стан од 22 метри квадратни

Тим Сегермен од Бруклин, го уредил ова мало станче во Менхетн изработувајќи го целиот мебел рачно. Во овој стан од 22 квадрата можете да видите многу генијални и специфични решенија.

Совршено декорирани куќички од кал во најсиромашното село во светот

Сиромашните луѓе од африканското село Tiébélé, се културно богати и декорирањето на фасадите од кал на куќите, е многу битен составен дел од нивната традиција.

Кое дрво сте според датата на раѓање?

Откријте кое е вашето дрво според датата на раѓање и прочитајте што открива тоа за вашата личност.
Датум: 30 дек 2012

Зошто ова дрво дише?

На интересната снимка ќе видите дрво, кое длабоко зема и испушта здив, како да е некое огромно гневно чудовиште. :)

Школски автобус претворен во движечки дом

Овој стар автобус кој порано го користело некое американско училиште, добил една сосема нова намена. Тој сега претставува несекојдневен дом на некој креативен авантурист.

Свештеничката куќа на дрво

Свештеничката куќа на дрво е изградена од страна на свештеникот Хорас Бурџес. Таа се наоѓа во Кросвил, Тенеси, а достигнува висина од 30,5 метри.

Келтски хороскоп

Келтската религија е заснована на верување во природни и натприродни сили, кои во форма на духови населувале одредено дрво. Тие верувале дека поради тоа дрвото има сила и моќ од Сонцето.
Датум: 08 апр 2012
, Автор:

12 факти за моливите

Некои со растењето и заминувањето од училишните клупи ги оставија зад себе и заборавија дека во најраните години се натпреварувале чие моливче е поубаво и пошарено. Ова се неколку интересни факти поврзани со нив.
Датум: 28 фев 2012
, Автор:

Интересни дрвја со несекојдневен облик

Погледнете ги овие дрвја кои природно, сами по себе или со умешноста и со мала помош од човековиот фактор израснале во неверојатни светски атракции.
Датум: 25 фев 2012
, Автор: