Најпродаваните музички албуми на сите времиња

На оваа топ листа се наоѓаат најпродаваните албуми на сите времиња. Можеби некому ќе му изгледа чудно, бидејќи на неа недостигаат некои врвни изведувачи како што се Битлси, Лед Цепелин, Мадона, Селин Дион, Мараја Кери, АБА, Аланис Морисет, Нирвана и многу други, но тие се наоѓаат далеку подолу на листата. Убедливо прв е албумот „Трилер“ на кралот на поп музиката Мајкл Џексон, кој за повеќе од двојно е на чело на листата. Погледнете ја листата, а потоа симнете си некој од албумите или пронајдете ги старите цедеа и уживајте во врна музика.Најпродаваните музички албуми на сите времиња

 • Изведувач: Мајкл Џексон
 • Албум: Thriller
 • Година: 1982
 • Жанр: поп
 • Продадени копии: 110 милиони

Најпродаваните музички албуми на сите времиња

 • Изведувач: Ејси/Диси
 • Албум: Back in Black
 • Година: 1980
 • Жанр: хард-рок
 • Продадени копии: 49 милиони

Најпродаваните музички албуми на сите времиња

 • Изведувач: Пинк Флојд
 • Албум: The Dark Side of the Moon
 • Година: 1973
 • Жанр: прогресивен рок
 • Продадени копии: 45 милиони

Најпродаваните музички албуми на сите времиња

 • Изведувач: Витни Хјустон и група изведувачи
 • Албум: The Bodyguard
 • Година: 1992
 • Жанр: комерцијална музика (саундтрак)
 • Продадени копии: 44 милиони

Најпродаваните музички албуми на сите времиња

 • Изведувач: Мит Лоуф
 • Албум: Bat Out of Hell
 • Година: 1977
 • Жанр: рок
 • Продадени копии: 43 милиони

Најпродаваните музички албуми на сите времиња

Најпродаваните музички албуми на сите времиња

 • Изведувач: Група изведувачи
 • Албум: Dirty Dancing
 • Година: 1987
 • Жанр: комерцијална музика (саундтрак)
 • Продадени копии: 42 милиони

Најпродаваните музички албуми на сите времиња

 • Изведувач: Бекстрит Бојс
 • Албум: Millennium
 • Година: 1999
 • Жанр: поп
 • Продадени копии: 40 милиони

Најпродаваните музички албуми на сите времиња

 • Изведувач: Би Џис и група изведувачи
 • Албум: Saturday Night Fever
 • Година: 1977
 • Жанр: комерцијална музика (саундтрак)
 • Продадени копии: 40 милиони

Најпродаваните музички албуми на сите времиња

 • Изведувач: Флитвуд Мек
 • Албум: Rumours
 • Година: 1977
 • Жанр: рок
 • Продадени копии: 40 милиони

Најпродаваните музички албуми на сите времиња

 • Изведувач: Шанаја Твејн
 • Албум: Come On Over
 • Година: 1997
 • Жанр: кантри, поп
 • Продадени копии: 40 милиони

Најпродаваните музички албуми на сите времиња
———————————————————————————————————————————————————————

Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар