Домашно подготвен сладок крем за вашето омилено црно кафе

Засладете го кафето и почнете го денот на вистинскиот начин

Потребни состојки:
  • 350 милилитри млеко
  • 350 милилитри шлаг пена
  • 2 лажички екстракт од ванила
  • 4 супени лажици шеќер
Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во тенџере и варете ги на среден оган, притоа постојано мешајќи. Кога ќе почнат да зовриваат, веднаш тргнете го тенџерето од оган бидејќи ако дозволите целосно да зоврие, кремот ќе го изгуби вкусот, како и текстурата.

Откако ќе го тргнете од оган, оставете го да се олади, па ставете го во фрижидер. Ако сакате да биде уште поблаг, слободно модификувајте ги количините на состојки. За употреба – само додајте го на вашето омилено црно кафе и уживајте!

Пробајте го и ова домашно капучино со цимет.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар