Слика без четка, со помош на гравитацијата

Кога помисливте дека ги видовите сите методи на работа во уметноста, се појавува нов оригинален начин на сликање, кој ќе ве остави без здив. Дваесет и пет годишниот уметник од Торонто, Ејми Шеклтон, ги црта овие интересни, колоритни, водени цртежи, без да користи четка или прсти. Наместо тоа, таа се потпира на добро познатите закони на гравитацијата, вртејќи го повремено платното, додека црта со притискање на пластични шишенца со боја.

Слика без четка, со помош на гравитацијатаСлика без четка, со помош на гравитацијатаСлика без четка, со помош на гравитацијатаСлика без четка, со помош на гравитацијатаСлика без четка, со помош на гравитацијата

Погледнете го видеото за да го видите нејзиниот брилијантен стил на работа во детали. Работата на овие слики траела 30 часа, но во видеото е компресирана во само 2 минути, за да се доловат сите кул методи.


 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар