Уметноста скриена во животинските очи

Се сеќавате на ерменскиот фотограф, професор по физика, математика и астрономија Suren Manvelyan, кој ги „позајмил“ очите на неговите пријатели, колеги и ученици за да направи фантастични макро фотографии, кои ја претставуваат комплексната структура на човековото око? Кога ја направил таа серија т.н. „Твоите убави очи“ тој не помислувал дека ќе види нешто толку магично. Импресиониран од фантастичните резултати, тој решил да не застане тука.

Уметноста скриена во животинските очи

Црн зајак

Неговата нова фотографска серија т.н. „Животински очи“ покажува зачудувачки диверзитет на бои и различна структура на окото кај секое животно, што од своја страна, ги доведува набљудувачите да се запрашаат за начинот на кој тие го гледаат и перцепираат светот околу себе. Според изгледот на окото, на некој начин, ни изгледа како да можеме да го одредиме карактерот на секое животно. Ова е уште едно фантастично ремек-дело на Suren Manvelyan. Се надеваме дека овој уметник, и понатаму ќе не изненадува со неговите волшебни фотографии. 🙂 Уживајте!

Уметноста скриена во животинските очи

Тигрест питон (албино)

Уметноста скриена во животинските очи

Тигрест питон

Уметноста скриена во животинските очи

Кајман, вид рептил

Уметноста скриена во животинските очи

Лево око на куче од расата хаска

Уметноста скриена во животинските очи

Десно око на куче од расата хаска

Уметноста скриена во животинските очи

Око на риба

Уметноста скриена во животинските очи

Сијамска мачка

Уметноста скриена во животинските очи

Син рак

Уметноста скриена во животинските очи

Хиена

Уметноста скриена во животинските очи

Коњ

Уметноста скриена во животинските очи

Игуана

Уметноста скриена во животинските очи

Полжав

Уметноста скриена во животинските очи

Повторно око на риба

Уметноста скриена во животинските очи

Крокодил

Уметноста скриена во животинските очи

Стерлет, вид кечигова риба


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.

За авторот
Љубопитна новинарка и маркетерка со истражувачки дух, која е во вечна потрага по доза креативност. Животно мото ѝ е дека без утринско кафе, испеана песна и барем малку возбуда, не треба да ѝ помине ниту еден ден. Неостварен сон - да го прошета светот.

Поврзани содржини

Остави коментар