Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Јирка Ваатаинен е студент по уметност кој многу умешно ги нацртал познатите принцези од цртаните филмови на Дизни како вистински жени. Неговите фото-реалистични манипулации се успешен обид да се доловат овие прекрасни ликови во реалниот свет.

Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Бела (Убавицата и ѕверот)

Ова серија на фотографии започнала сосема случајно, откако тој ја нацртал Урсула од „Малата Сирена“.

„Отсекогаш сум го сакал тој лик многу, па си поставив пред себе еден предизвик. Толку ми беше забавно што не можев да престанам… и еве што се случи. Немам некој голем план околу овие илустрации, па затоа ќе продолжам да се забавувам и да ги претставувам ликовите од кои лично сум инспириран“ – вели тој.

Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Мулан

Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Ариел (Малата Сирена)

Тој наоѓа слики од ликот кој сака да го нацрта и ги комбинира во Фотошоп.

„Не ги базирам ликовите на само една слика или една личност. Собирам и одбирам повеќе слики, ги комбинирам и ги соединувам. Потоа дигитално доцртувам за да добијам една убава целина.“

Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Аурора (Заспаната убавица)

Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Есмералда (Ѕвонарот на Богородичната црква)

Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Џасмин (Аладин)

Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Мегара (Херкулес)

Принцезите од цртаните филмови на Дизни во реалниот свет

Покахонтас


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран новинар со широк спектар на интереси. Љубител на ТВ серии, фудбал и Цедевита. Статистичар по природа и страстен фан на Јувентус и Роџер Федерер.

Поврзани содржини

Остави коментар