Прекрасни цртежи во облик на оптички илузии кои ќе ве остават без зборови

Прекрасните илузии кои ги црта артистот Роберт Гонсалвес од Канада се интересен начин на кои можете да ја изобличите вашата перцепција и да се запрашате што всушност е вистина, а што не. Поголемиот дел од овие неверојатни цртежи имаат нејасни граници помеѓу различните приказни кои ни ги раскажуваат и токму тоа го тера набљудувачот да скока напред-назад помеѓу нив, исто како оптичка илузија која се менува секој пат кога ќе ја погледнете.

Прекрасни цртежи во облик на оптички илузии кои ќе ве остават без зборови

Интересот на Гонсалвес во полето на уметноста започнало уште кога тој бил многу мал, па токму затоа му е удобно да црта ваков вид комплексни заблуди. Врз неговата работа големо влијание имале Салвадор Дали и Рене Магрит, кои видливо оставиле печат на неговите цртежи. Погледнете…


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар