Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Делата на уметницата Katharine Morling досега се изложени на интернационални изложби во Њујорк, Лондон, Мајами како и Италија, Кувајт, Алжир, Германија и Франција. Таа исто така може да се пофали и со самостојни изложби во Шведска, Холандија и Велика Британија. Во 2019 година, пак, била поканета по петти пат да ги изложи своите дела на изложбата организирана од страна на Кралската академија на уметностите во Лондон. Нејзините скулптури претставуваат тродимензионални цртежи каде секој предмет носи своја приказна. Погледнете ги во продолжение.

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Погледнете ги овие неверојатни скулптури од керамика!

Откако ги погледнавте овие неверојатни скулптури, можеби ќе сакате да погледнете и како уметница создава скулптури од картон кои носат политичка порака.

Извор: designyoutrust.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар