Неверојатна пролетна глетка: Расцветани црешови дрва во Кина

Неверојатна пролетна глетка: Расцветани црешови дрва во Кина

Луѓето од целиот свет обично ги поврзуваат црешовите дрвја со пролетта во Јапонија. Но, цветовите во Кина се толку магични што може и таму да станат национален симбол. Државата само што беше преплавена со океан од шарени цветови кои ќе останат до април.

Неверојатна пролетна глетка: Расцветани црешови дрва во Кина

Локалните жители и туристи од целиот свет ги посетуваат разните локации на коишто можат да уживаат во оваа убавина. Во зоолошката во Кунминг на пример, на 7-ми март започна 19-тиот Фестивал на црешовите дрва и ќе трае до 7-ми април. Овде можете да видите над 5.000 расцветани дрвја. Фестивалот на црешовите дрва во Шангај, оваа година ќе се одвива од 16-ти март до 15-ти април, а овде ќе можете да видите над 12.000 дрвја од 82 разни видови. Уживајте во неверојатните фотографии.

Неверојатна пролетна глетка: Расцветани црешови дрва во Кина

Неверојатна пролетна глетка: Расцветани црешови дрва во Кина

Неверојатна пролетна глетка: Расцветани црешови дрва во Кина

Неверојатна пролетна глетка: Расцветани црешови дрва во Кина

Неверојатна пролетна глетка: Расцветани црешови дрва во Кина

Неверојатна пролетна глетка: Расцветани црешови дрва во Кина

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар