Смрзнати пејзажи раскажуваат зимска приказна за европските шуми покриени со снег

Студот продолжува, а германскиот фотограф Килиан Шонбергер решил да ги фотографира последните зимски денови и да го направи серијалот „Зимска приказна“. Фотографиите се направени во Германија и централна Европа и ја прикажуваат магијата на замрзнатите шуми.

Пејсажи раскажуваат зимска приказна за европските шуми покриени со снег

Тој ја опишува зимата како период кога приказните и легендите се раскажуваат дома додека целото семејство седи пред камин. Мистичните фигури чекаат пред влезната врата, а снегот и мразот како да ги оживуваат дрвата.

Пејсажи раскажуваат зимска приказна за европските шуми покриени со снег

Иако е далтонист, Килиан го користи овој „недостаток“ како алатка која му помага да создаде свој стил.

Пејсажи раскажуваат зимска приказна за европските шуми покриени со снег

Иако не може да разликува помеѓу зелена и кафеава, талентираниот фотограф се фокусира на текстурата и формата.

Пејсажи раскажуваат зимска приказна за европските шуми покриени со снег

Тој ја опишува зимската шума како цртеж со мастило каде што дрвјата, гранките и карпите прават неверојатни шеми. Тој ги одбира руралните средини за неговите фотографии бидејќи ја сакал нивната убавина и меланхолијата која ги опкружувала.

Пејсажи раскажуваат зимска приказна за европските шуми покриени со снег

Пејсажи раскажуваат зимска приказна за европските шуми покриени со снег

Пејсажи раскажуваат зимска приказна за европските шуми покриени со снег

Пејсажи раскажуваат зимска приказна за европските шуми покриени со снег

Пејсажи раскажуваат зимска приказна за европските шуми покриени со снег

Продолжува на следната страница

САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       


За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар