Надворешни пијана воведуваат среќа во животот на случајните минувачи ширум светот

Кога артистот Лук Јарам сфатил колку многу луѓе го поминуваат своето време покрај странци без притоа да изустат ниту еден збор, тој решил да се обиде да ги смени работите така што ќе постави пијана во силни бои на отворено со цел да ја поттикне спонтаната комуникација.

Надворешни пијана воведуваат среќа во животот на случајните минувачи ширум светот

Кобург, Канада, 2014

Проектот „Play me, I‘m yours“ започнал во Бирмингем, Велика Британија во 2008 година со 15 пијана поставени низ градот во период од 3 недели. Оваа идеја била целосен успех и се претпоставува дека над 140.000 луѓе свиреле на овие музички инструменти или слушале додека некој друг свири. Од тогаш, над 1.000 пијана со едноставната инструкција „Play me, I‘m yours“ биле поставени во 37 градови ширум светот, допирајќи до околу 6 милиони луѓе. Уличните пијана, од кои дел биле реновирани од други локални артисти, започнале да се појавуваат на плоштадите, во парковите, на автобуските и железничките станици, на мостовите и на други најразлични јавни места. Погледнете…

 


Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар