Артистка рекреира познати уметнички дела со шарена полимерна глина

Артистката Лизи Кампбел ги рекреира познатите уметнички дела на навистина необичен начин. Овие „Полимерни цртежи“ изгледаат како ликови од друг свет.

Артистка рекреира познати уметнички дела со шарена полимерна глина

Од автопортрет на Фрида Кало, до „Девојката со бисерна“ обетка на Вермер, секое дело е направено од жици и слоеви полимерна глина.

Артистка рекреира познати уметнички дела со шарена полимерна глина

Најпрво Лизи ја прави позадината од глина, а потоа ги закачува тродимензионалните елементи и малите детали. Откако ќе го заврши делото, го става во рерна за да се исуши, а потоа го става во декоративна рамка.

Артистка рекреира познати уметнички дела со шарена полимерна глина

Креативноста на Лизи ѝ донела клиенти како BBC, Universal Music, Glastonbury Festival и Sony Pictures Home Entertainment. Делата на Лизи понекогаш можат да се видат и во многу музеи ширум светот.

Артистка рекреира познати уметнички дела со шарена полимерна глина

Артистка рекреира познати уметнички дела со шарена полимерна глина

Артистка рекреира познати уметнички дела со шарена полимерна глина

Артистка рекреира познати уметнички дела со шарена полимерна глина

Артистка рекреира познати уметнички дела со шарена полимерна глина

Погледнете ги и овие реалистични кукли кои сигурно ќе ве наежат.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Студент кој секојдневно се губи низ страниците на некоја книга. Пишувањето и јогата го прават нејзиниот ден целосен.

Поврзани содржини

Остави коментар