Артист со визуелни парадокси и метафори создава илустрации што ќе ве натераат да погледнете два пати

Артист со визуелни парадокси и метафори создава илустрации што ќе ве натераат да погледнете два пати

Постојат илјадници неверојатни артисти, но секој од нив може да ве натера да размислувате за животот, општеството и иднината. Џои Гидоне е 33-годишен илустратор од Италија, кој во своето слободно време обожава да се искачува на Алпите околу неговиот град. Тој исто така црта откако знае за себе.

„Мислам дека почнав да создавам нешта на хартија уште кога прв пат добив молив во рака“, објаснува артистот. „Се сеќавам дека татко ми ни носеше тони креди на мене и на сестра ми. Бидејќи нашата семејна куќа беше изолирана и безбедна од автомобили, таа беше добро место каде што можев да уживам во изразувањето на мојата креативност на патот веднаш пред вратата.“

Артистот создава слики за науката, модерното општеството и времињата што се менуваат.

„Сакам да направам објектите да можат да ‘комуницираат’ едни со други во надреални разговори. Во основа, мојата работа е создавање слики што пренесуваат информации, лесно и брзо. Користејќи ги објектите како симболи и градејќи визуелни парадокси и метафори, е начинот на кој најмногу сакам да го правам тоа.“

Погледнете дел од неговата работа и подгответе се да бидете инстантно пренесени во многу поинаков свет, што е идентичен на нашиот.

Продолжува на следната страница


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар