Како да направите сируп за ледено кафе?

Одличен за оние денови кога немате многу време за подготовка на кафе

Како да направите сируп за ледено кафе?

Потребни состојки:
  • 4 супени лажици гранулирано инстант кафе
  • 470 милилитри топла вода
  • 400 милилитри кондензирано млеко
Начин на подготовка:

Комбинирајте го инстант кафето со топлата вода и мешајте сè додека не се разложи, а потоа додајте го и кондензираното млеко. Сместете го во добро затворен сад и чувајте го во фрижидер. Овој рецепт е наменет за 4 сервирања.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар