Хотел во Сингапур со неверојатни небесни градини

Дизајнирана од страна на „WOHA Architects“, во хотелот ПАРКРОЈАЛ во Сингапур, на секој четврти кат помеѓу блоковите со гостински соби се наоѓаат 6 неверојатни небесни градини. Овој хотел функционира на принципот „хотел во градина“ кој обезбедува заштеда на енергија преку таканаречените „нула-енергија“ небесни градини. Иновативниот дизајн му донел на овој хотел многу награди, како и највисок зелен рејтинг за системот на соларна енергија кој го употребува.

Хотел во Сингапур со неверојатна небесна градина

Изградбата на хотелот со 367 гостински соби чинела неверојатни 350 милиони долари, а зафаќа површина од 15.000 квадратни метри на кои можат да се забележат прекрасни зеленила, базени, водопади, ѕидови со растенија и небесни градини на 4 ката.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Отсекогаш многу ја интересирала астрономијата и физиката, а животно мото ѝ е дека не смее да помине ни еден ден без танцување. Автор на книгата „На работ од времето“, првиот дел од трилогијата „Наследството на Вероника“.

Поврзани содржини

Остави коментар