Хотел во Сингапур со неверојатни небесни градини

Хотел во Сингапур со неверојатни небесни градини

Дизајнирана од страна на „WOHA Architects“, во хотелот ПАРКРОЈАЛ во Сингапур, на секој четврти кат помеѓу блоковите со гостински соби се наоѓаат 6 неверојатни небесни градини. Овој хотел функционира на принципот „хотел во градина“ кој обезбедува заштеда на енергија преку таканаречените „нула-енергија“ небесни градини. Иновативниот дизајн му донел на овој хотел многу награди, како и највисок зелен рејтинг за системот на соларна енергија кој го употребува.

Хотел во Сингапур со неверојатна небесна градина

Изградбата на хотелот со 367 гостински соби чинела неверојатни 350 милиони долари, а зафаќа површина од 15.000 квадратни метри на кои можат да се забележат прекрасни зеленила, базени, водопади, ѕидови со растенија и небесни градини на 4 ката.Бидете секогаш во тек со новите содржини на Кафе пауза. Следете нè на Твитер или пак станете фанови на нашата страница на Фејсбук.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар