Еве како да имате здрава коса: Маска за раст на косата со лут црвен пипер

Еве како да имате здрава коса: Маска за раст на косата со лут црвен пипер

Лутите црвени пиперки навистина може да направат вашата коса да расте побрзо! Затоа ви ги покажуваме најдобрите маски со лут црвен пипер за раст на косата.

Лутиот црвен пипер ја содржи супстанцијата капсаицин, која го поттикнува растот на косата. Корисната компонента ја подобрува циркулацијата на крвта во фоликулите на влакната, овозможувајќи им подобра исхрана. По користење на маската за раст на косата, влакната стануваат подебели, посјајни и „послушни“.

Како да нанесете каква било маска со лут црвен пипер?

Не користете пипер во чиста форма за нега на скалпот. Секогаш мешајте го со масло или шампон. За максимални резултати, оставете ја маската да дејствува 20-30 минути. Ако не сакате да додадете масло во смесата, тогаш разредете ја тинктурата за раст на косата со вода. Оптималната количина е чаша вода на 2 лажици пипер.

Резултатите се видливи по еден месец користење. Се препорачува маската да се нанесува 1-2 пати неделно.

Кокосово масло со лут црвен пипер за раст на косата

Комбинирајте кокосово и маслиново масло со 2 лажици лут црвен пипер. Кокосовото и маслиновото масло се добри во комбинација, го навлажнуваат скалпот, а капсаицинот го стимулира растот на косата. Оставете ја маската да отстои 25 минути, а потоа исплакнете со вода и шампон.

Јаболков оцет и лут црвен пипер за раст на косата

Разредете две лажици тинктура од лут црвен пипер со 2 лажици јаболков оцет и 3 лажици балсам. Балсамот за коса го навлажнува скалпот, а тинктурата од пипер ќе ја подобри циркулацијата на крвта. Можете да користите и шампон наместо балсам. По 20 минути исплакнете ја маската за раст на косата со ладна вода и шампон без сулфат.

Рицинусово масло и лут црвен пипер

Секое масло, особено рицинусовото, е соодветна основа за маска од лут црвен пипер. Измешајте мала чаша рицинусово масло и 2 лажици лут црвен пипер. Нанесете ја смесата и исплакнете ја косата по 20-25 минути.

Маслиново масло со лут црвен пипер за раст на косата

Маслиновото масло ја подобрува состојбата на косата, а лутиот црвен пипер го активира растот. Измешајте 2 лажици лут црвен пипер со 2 лажици маслиново масло. Оставете ја маската да дејствува 20-30 минути, а потоа исплакнете со вода и шампон.

Лут црвен пипер за раст на косата: Несакани ефекти

Треба да сфатите дека лутиот црвен пипер е многу агресивна компонента. Ако имате чувствителен и многу сув скалп, оваа маска нема да ви одговара.

Прекумерното користење на лут црвен пипер може да предизвика иритација на кожата. Ако дојде до оштетување, ставете коцки мраз на местото што ви е иритирано за да ја намалите непријатноста. Некои луѓе доживуваат чешање или сувост на косата по употребата на лут црвен пипер. За да ја спречите таквата појава, нанесете лесен балсам за коса на скалпот.

Прочитајте и поради кои причини косата ви расте бавно.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Смислата на животот ја бара преку уметноста и креативноста. Пишувањето е нејзино секојдневие.

Поврзани содржини

Остави коментар