5 причини зошто вашата коса расте бавно

Постојано ги применувате маските за коса, редовно ја кратите и ја одржувате, но сѐ уште не сте задоволни од резултатите и должината? Понекогаш, дури и добрите и корисни препарати може да имаат спротивен ефект. Следуваат 5-те најчести грешки кои спречуваат да имате долга и здрава коса и кои го забавуваат нејзиниот раст.

5 причини зошто вашата коса расте бавно

1. Недостаток на железо

5 причини зошто вашата коса расте бавно

Ако имате недостаток на железо, консумирајте храна која е побогата со железо, како што е пилешкото месо, говедското месо, оревите и другите слични јатки, како и ливчестиот зеленчук.

2. Недостаток на сон

5 причини зошто вашата коса расте бавно

Колку и да ви звучи неповрзано, недостатокот на сон може да ви го влоши здравјето и да остави последици на вашата коса и кожа. Експертите советуваат да спиете 8 часа, па затоа и препорачливо е да го сторите тоа.

3. Често ја кратите косата

5 причини зошто вашата коса расте бавно

Сигурно сте слушнале дека ако сакате да имате здрава коса потребно е да ја кратите еднаш во 3-6 месеци. Но, запомнете дека секое влакно не е исто. Многу е важно краевите од косата одвреме-навреме да се кратат, но не многу често. Обрнете внимание на тоа колку вашата коса растево текот на 6 месеци и ќе знаете на колку време ќе треба да ја кратите за да ја постигнете посакуваната должина.

4. Стрес

5 причини зошто вашата коса расте бавно

Ако постојано сте под стрес и чувствувате анксиозност или притисок, тоа ќе влијае и на вашата коса. Не само што ќе го намали нејзиниот раст, туку може да предизвика и опаѓање. Смирете го умот и нервите и започнете го денот со насмевка.

5. Користење на погрешни и евтини препарати

5 причини зошто вашата коса расте бавно

Негата на косата е многу поважна од редовното одење во фризерскиот салон. Користете маска за регенерирање на косата барем еднаш во неделата и тоа нека ви стане редовна рутина. Заменете ја металната четка со четка од природни материјали. Најважно е да не ги штедите вашите пари и да инвестирате во квалитетен шампон и регенератор за коса.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Новинар. Самопрогласен актер. Џедај. Животна форма еволуирана да живее од филмови, видеоигри, музика, хумор и технологија. Хоби и рекреација: Појадок, ручек, вечера.

Поврзани содржини

Остави коментар