Зошто принцезите од Дизни секогаш носат фустани во сина боја?

Зошто принцезите од Дизни секогаш носат фустани во сина боја?

Знаете ли што имаат заедничко заспаната убавица, Бела од „Убавицата и ѕверот“, Елса од „Замрзнато“ и Јасмин од „Аладин“? Сите главни женски ликови од цртаните филмови на Дизни многу често носат облека во сина боја.

Зошто Дизни принцезите секогаш носат фустани во сина боја?

„Најпрво, сината боја го претставува небото. На небото му се радуваме. Сината боја влева доверба. Дури и кога е облачно, знаеме дека е таму“, Леатрис Ајсман, извршна директорка на институтот „Pantone Color“ ја открива симболиката на сината боја.

Зошто Дизни принцезите секогаш носат фустани во сина боја?

Со тоа што креаторите од Дизни ги облекуваат женските ликови во сина боја, на многу суптилен начин им даваат посебна сила и дополнително значење.

Но, овој трик не го користат само аниматорите, туку и продуцентите на долгометражни филмови кои ги облекле во сино Дороти од „Волшебникот од Оз“ (The Wizard of Oz), Мистик од филмскиот серијал „Икс-Мен“ (X-Men), па дури и Лара Крофт од оригиналната видео игра „Ограбувач на гробови“ (Tomb Raider).

Зошто Дизни принцезите секогаш носат фустани во сина боја?

„Сината облека има активна сила, практична е и со неа можат да се прават многу работи. Светло сината боја има и доза на префинетост. Бела е единствената која носи сино во нејзиното село. На тој начин се издвојува од другите“, објаснила костимографката Жаклин Дуран која ги дизајнирала костимите на Ема Вотсон во филмската адаптација на анимираниот филм „Убавицата и ѕверот“.

Нареден пат кога ќе сакате да оставите посебен впечаток, послушајте го модниот совет од Дизни принцезите и блеснете во сино!

Зошто Дизни принцезите секогаш носат фустани во сина боја?

Во продолжение погледнете како би изгледале Дизни принцезите кога би биле мајки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Писателот во нејзината глава вели: Дај ми англиска книжевност. Дај ми урбан апсурд и егзистенцијализам. Дај ми мистерии за човечката психа. Дај ми театар и џез како терапија.

Поврзани содржини

Остави коментар