Слатко освежување: Направете им на вашите миленици сладолед во кој ќе уживаат

Слатко освежување: Направете им на вашите миленици сладолед во кој ќе уживаат

Ако ви е премногу топло, тогаш дефинитивно им е топло и на вашите миленици. Постојат многу совети и трикови како да не им биде топло на домашните миленичиња за време на летните денови, но еден од најслатките е да им направите замрзнат десерт. Шеќерите и другите состојки во сладоледите направени за луѓето можат да им наштетат на вашите миленици и да предизвикаат повраќање и дијареја или некои посериозни последици. Наместо тоа, на вашето домашно милениче треба да му направите сладолед со состојки што им одговараат и да уживаат во него.

Слатко освежување: Направете им на вашите миленици сладолед во кој ќе уживаат

Сладолед за мачки

Потребни состојки: течност од конзервирана туна, 400 мл вода, мала чаша и меко стапче.

Ставете ја водата во бокал, а потоа истурете ја во течноста од туната. Брзо промешајте. Истурете ја смесата во мали чаши (или што било што ќе користите како калап) и ставете ги во замрзнувач додека не замрзнат делумно.

Тоа треба да трае околу еден час, а откако смесата ќе почне да замрзнува, извадете ги чашите и додајте ги стапчињата. Потоа вратете ги во замрзнувачот додека не замрзнат целосно.

Најдобро е да ѝ го дадете сладоледот на вашата мачка на отворено (под сенка) или во сад.

Сладолед за кучиња

Потребни состојки: 1 јаболко, 1 морков, стапчиња месо, капал.

Исечете го јаболкото и отстранете ги семките. Исечкајте го на мали парчиња. Потоа изрендајте ги морковите. Ставете вода во бокал и додајте ги јаболкото и морковот. Измешајте со миксер додека не се изедначи смесата.

Истурете ја смесата во калап и ставете го во замрзнувач додека не се замрзне делумно. Тоа ќе трае околу 1-2 часа. Откако ќе бидат делумно замрзнати, извадете ги и додајте ги стапчињата месо за да создадете држач за сладолед. Вратете ги во замрзнувачот додека не замрзнат целосно.

Најдобро е кучето да го јаде сладолед надвор (под сенка) или во сад.

Можете да додадете многу други состојки како ленено семе, боровинки, путер од кикирики и месо, но прво проверете дали состојките што ги избирате се безбедни за кучињата.

Прочитајте како да препознаете дали вашите домашни миленичиња се левораки или деснораки.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар