Рецепт за сладолед без шеќер, јајца и млеко

Рецепт за сладолед без шеќер, јајца и млеко

Овој рецепт за сладолед се прави исклучиво од овошје и нема додаден шеќер, млеко или јајца. Совршен за оние кои постат или не јадат млеко и јајца!

Рецепт за сладолед без шеќер, јајца и млеко

Потребни состојки за 3 порции:

  • 3 замрзнати банани
  • неколку грама замрзнати малини
  • неколку грама замрзнати капини
  • 2 лажици какао

Начин на подготовка:

1. За 3 порции треба да исечкате 3 замрзнати банани. За првата порција ставете 1 замрзната банана и неколку замрзнати малини во блендер и убаво изблендирајте. Префрлете ја смесата во сад и украсете со малини.

2. За втората порција, изблендирајте 1 замрзната банана со неколку замрзнати боровинки. Префрлете ја смесата во сад и украсете со боровинки.

3. За третата порција, изблендирајте 1 замрзната банана со две лажици какао. Префрлете ја смесата во сад и декорирајте со чоколадо. На здравје!

Откако го прочитавте нашиот рецепт за здрав и вкусен сладолед без млеко, јајца и шеќер, можеби ќе сакате да го прочитате и овој лесен рецепт за сладолед со вкус на ванила.

Извор: atma.hr


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар