Што точно значи кога некој ве сонува?

Што точно значи кога некој ве сонува?

Интерпретацијата на соништата е тема која често ги фасцинира луѓето, но само кога станува збор за своите лични соништа. Kолку и да ви изгледаат интересни вашите соништа, воопшто не ве интересира какви авантури поминал вашиот познајник минатата ноќ за време на спиењето. Единствениот начин на кој можеби ќе ве интересира е ако таа личност ви каже дека и вие сте се појавиле во тој сон.

Што точно значи кога некој ве сонува?
Што всушност значи кога некој друг ве сонува вас? Дали сте некоја посебна личност во неговиот живот, но не знаете или сте само статист во филмот на неговата потсвест?

Сигурно барем еднаш ви се случило некој колега или пријател да ви каже дека ве сонувал. Можеби се чувствувавте посебно за момент или започнавте да прашувате што точно правевте во сонот. Подоцна, веројатно се прашувавте каква улога имате во животот на таа личност и зошто таа ве сонувала вас.

Во соништата, најважен е контекстот. Многу психолози, но и духовници веруваат дека соништата имаат посебно значење. Вашата потсвест создава сон, а таа ве познава многу подобро отколку вие самите.

„Соништата се симболични, а личноста што се појавува не е таа навистина“, изјави психологот д-р Воката Џорџ за списанието „Хафингтон пост“.

Таа верува дека ако сакате да го декодирате сонот, треба да се запрашате каква емоција, мисла или чувство ве поврзува со личноста што сте ја виделе во сонот. Обично личноста која се појавува во сонот е споредна како личност, но важна во однос на тоа што ви претставува.

Ако некој ви каже дека ве сонувал, вие како личност немате голема врска со тоа. Речиси е невозможно да откриете што потсвесно симболизирате кај таа личност и нема потреба да размислувате премногу за тоа.

Значи, ако некој ви каже дека ве сонувал, не го сфаќајте тоа премногу сериозно. Не станува збор за вас, туку за нив и тоа вам не ви значи ништо.

Прочитајте какво значење имаат соништата со вашиот поранешен партнер.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Со пишување може да постигне многу. Никогаш не се откажува од своите соништа.

Поврзани содржини

Остави коментар