Шарен и цветен град во Колумбија кој е создаден за најубавите фотографии

Шарен и цветен град во Колумбија кој е создаден за најубавите фотографии

Овој е едно од најшарените места во светот и е еден од најубавите колонијални градови во тој дел од светот, пожелно место за одмор, но и за живеење. Така го опишуваат оние што го видоа шармантниот град Картахена во Колумбија.

Шарен и цветен град во Колумбија кој е создаден за најубавите фотографии

Овој град одигра важна улога во одбраната на земјата, но исто така и во развојот на целата област во колонијалното време. Во текот на 18 век, тој бил и политички и економски центар на земјата (за жал, трговија со робови), а трагите од тоа богатство се видливи денес во раскошните палати и андалузиските градини. УНЕСКО го стави на списокот на американското светско наследство, истакнувајќи го неговиот значаен, дури и најголем систем на утврдувања во Новиот свет.

Според многумина, најубавиот дел е Стариот град опкружен со sидови кои некогаш го бранеле градот од бури и пиратски напади од морето. Во рамките на yидовите се наоѓаат некои од најшарените кафулиња, ресторани, продавници и хотели, така што овој дел од градот е полн со туристи. И покрај ова, тој не го изгуби својот шарм. Улиците на Картахена ќе ве одведат до куќата во која живееше можеби најпознатиот колумбиски писател, Габриел Гарсија Маркес. Многумина веруваат дека неговиот роман „Љубов во време на колера“ е сместен во град инспириран од Картагена, па веднаш до влезот во куќата има мурал со ликот на писателот и неговиот цитат: „Ниту едно место на светот не е тажно како празен кревет“.

Шарен и цветен град во Колумбија кој е создаден за најубавите фотографии

Меѓу најпознатите атракции на градот се колонијалната, разнобојна архитектура, масивната тврдина Сан Фелипе де Барахас, главната порта што води кон градот и спомениците на Индијанецот Каталина и одметнатиот роб Бенкос Биох. Зградите на овој град се совршена позадина за свадбени фотографии, па затоа не е изненадувачки што постои голема лудост за резервации, од цркви до ресторани, или барем хотели за меден месец.

Во потоплите денови се исплати да се оди на плажата Бланка, една од најубавите плажи во Колумбија. Се наоѓа на блискиот остров Бар, до кој се стигнува со брод од пристаништето Картахена. Долга плажа со скоро бел песок и кристално чисто тиркизно море ќе ве натера да одвоите барем еден ден патување за чисто хедонистичко уживање. Ако навистина сакате барем малку прошетка и активен одмор, упатете се на Островите Росарио, кои се еден од 46-те национални паркови на Колумбија.

Шарен и цветен град во Колумбија кој е создаден за најубавите фотографии

Пред неколку години, недалеку од крајбрежјето на градот, беше пронајден потонат шпански брод кој лежеше на дното на морето дури 300 години. На него е пронајдено злато вредно милиони долари, но наместо да биде причина за радост, брзо започнала кавга меѓу Колумбијците и Американците за тоа на кого му припаѓа златото.

Недалеку од градот има интересна природна атракција: вулкан од кал. Висок е околу 15 метри, а по скалите можете да се искачите до врвот. Покрај прекрасниот поглед, тој обезбедува лековита кал што се користи за нега и релаксација на кожата.

Ако се сомневате или стравувате за безбедноста во Колумбија, насмеаните, срдечни и гостопримливи Колумбијци во Картахена ќе ви ја покажат другата страна на земјата: пријатна и шарена, која нема да сакате да ја напуштите.

Шарен и цветен град во Колумбија кој е создаден за најубавите фотографии Шарен и цветен град во Колумбија кој е создаден за најубавите фотографии Шарен и цветен град во Колумбија кој е создаден за најубавите фотографии

Прочитајте и за ова шармантно село во Романија со уникатен дворец како од бајките.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Ужива кога патува и запознава различни култури, ги сака утринските прошетки во природа, многу чоколадо и кафе.

Поврзани содржини

Остави коментар