Орален секс: Што нејзе ѝ поминува низ глава, а што нему?

Една анкета спроведена на над околу 1.000 мажи и жени дава одговор на тоа како мажите и жените гледаат на оралниот секс, односно што мислат за тоа кога го пружаат, а што кога го примаат.

Орален секс: Што нејзе ѝ поминува низ глава, а што нему?

Жените за пружањето орален секс:

 • Над 60% од жените уживаат во оралното задоволување на нивниот партнер.
 • Околу 40% од жените се возбудуваат од тоа.
 • 17% не сакаат да го прават тоа, но сепак го прават поради партнерот.
 • 10% никако не сакаат да го прават тоа.
 • 8% се сомневаат дека не се доволно добри во тоа.
 • На 7% од жените им е тешко да проценат дали партнерот ужива во тоа што го прават тие или не.
 • 7% од жените почесто би му пружале орално задоволство на партнерот доколку тој би водел повеќе грижа за хигиената.
 • 3% од испитаничките одговориле дека оралниот секс го даваат кога не им е вистински дојдено до секс.
 • 2% од жените рекле дека ги одбива наговарањето на орален секс.

Жените за примањето орален секс:

 • Околу 36% од жените сакаат кога мажот редовно ги задоволува орално.
 • Околу 35% од жените оралниот секс го сфаќаат само како предигра за вагиналниот.
 • 25% од жените би имале орален секс само после туширање.
 • За 17% од нив тоа е најдобриот секс.
 • 16% не можат да сфатат зошто партнерот толку многу сака орално да ги задоволи.
 • 12% мислат дека тоа е одличен начин да се продолжи со сексот откако партнерот доживеал оргазам.
 • 10% велат дека партнерите два пати повеќе им пружаат орален секс отколку што примаат.
 • За околу 7% од жените тоа е единствен начин да доживеат оргазам со партнерот.
 • 3% од испитаничките рекле дека го избегнуваат за да не треба да возвратат во иста мера.
 • 3% од жените имале партнер кој не сакал никако да го направи тоа.

Орален секс: Што нејзе ѝ поминува низ глава, а што нему?

Мажите за пружањето орален секс:

 • Околу 68% од мажите се возбудуваат кога орално ја задоволуваат партнерката.
 • 45% од нив велат дека го обожаваат мирисот и вкусот таму долу.
 • 40% тоа го прават само затоа што таа така сака.
 • На 14% од нив партнерките не им дозволувале така да ги задоволат.
 • 10% не можат да проценат дали таа ужива или не.
 • За 9% тоа е само предигра.
 • 8% сметаат дека таа само така ќе доживее оргазам.
 • 4% од нив не го сакаат мирисот и вкусот таму долу.
 • 2% од мажите сметаат дека не се многу добри во тоа.
 • 1% од мажите сметаат дека тоа е одвратно.

Мажите за примањето орален секс:

 • 40% рекле дека сакаат да добиваат многу повеќе орален секс.
 • На 30% им е сеедно дали партнерката сака да ја проголта спермата.
 • За 27% од нив тоа е одлична предигра.
 • 22% би сакале со оралниот секс да заврши сè, а не да биде само предигра.
 • 20% се возбудуваат кога ја гледаат партнерката како ги задоволува.
 • 17% имаат партнерки кои не сакаат да им пружат орално задоволство.
 • На 13% од нив не им пречи во врската тоа што партнерката не е заинтересирана за орален секс.
 • За 10% тоа е најдобриот дел од сексот.
 • Само 0,3% не бараат почесто орален секс за да не треба да ѝ возвратат на партнерката за тоа.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Го интересираат општествените науки и сето она што ја истражува повеќедимензионалноста на светот и човековото однесување, но од тоа само правото му е професија. Вљубеник во филмот, фотографијата, читањето и сите спортови на овој свет. Пишувањето му е задоволство кое му овозможува да биде во контакт со нив секој ден.

Поврзани содржини

Остави коментар