Најново истражување покажало дека жените носат подобри одлуки од мажите!

Најново истражување покажало дека жените носат подобри одлуки од мажите!

Дали ви здодеа постојано да слушате дека мажите подобро одлучуваат од жените? Па, една неодамнешна студија го докажала спротивното.

Најново истражување покажало дека жените носат подобри одлуки од мажите!

Истражувањето, спроведено од тим научници од водечки универзитети ширум светот и во кое биле вклучени над 10.000 учесници, покажало дека жените ги надминуваат мажите во секое тестирано сценарио за донесување одлуки.

Така е, правилно прочитавте – жените носат подобри одлуки од мажите. Притоа, истражувачите разгледувале повеќе аспекти, од изборот на кариера до изборот на партнер, па дури и нешто едноставно како, на пример, изборот на паста за заби. И во секој случај, жените покажале дека имаат подобри вештини за донесување одлуки.

Се чини дека жените се пољубопитни и честопати прибегнуваат кон тимска работа, соработка и градење консензус што им помага да донесат разумни пресуди.
Според еден од истражувачите, д-р Сара Вилијамс, сè се сведува на тоа да се биде аналитички и внимателен. Жените имаат тенденција да ги разгледуваат сите опции пред да направат избор, додека мажите се импулсивни и често донесуваат брзи одлуки без размислување.

Со други зборови, аналитичките вештини, промисленоста и интуицијата се покажале како поефикасни од импулсивноста на мажите.

Резултатите од ова истражување покажуваат дека е време е да ѝ ставиме крај на претпоставката дека само мажите се природни лидери и носители на вистинските одлуки и да почнеме да го цениме придонесот што и жените го даваат за општеството.

Откако прочитавте за ова истражување, можеби ќе сакате да прочитате и зошто жените се посреќни, но и понервозни од мажите.

Извор: themindsjournal.com


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Вљубеничка во книжевноста, музеите и патувањата. Исто како и Борхес, рајот си го замислува како огромна библиотека.

Поврзани содржини

Остави коментар