Интересно истражување: Зошто жените се посреќни, но и понервозни од мажите?

Интересно истражување: Зошто жените се посреќни, но и понервозни од мажите?

Нема да ви откриеме ништо ново ако ви кажеме дека среќата зависи од повеќе фактори, односно од тоа со кој го поминуваме времето, што се случило во текот на денот, па дури и какво е времето надвор. Токму затоа и канцеларијата за национална статистика во Велика Британија спровела истражување со цел да добие одговор на прашањето кој е посреќен – мажите или жените.

Резултатите од анкетата покажале дека жените во глобала се позадоволни и посреќни од мажите, но исто така се и посклони на нервоза и поголеми изливи на емоции.

Анкетата ги содржела следниве прашања кои биле поставени и на двата пола:

  • Колку сте задоволни со својот живот деновиве?
  • Колку сметате дека тоа што секојдневно го правите е добро?
  • Колку среќни бевте вчера?
  • Колку нервозни бевте вчера?

Испитаниците одговарале со оценки од 0 до 10, од кои потоа се извлекувал целосниот резултат. Тоа што се дознало од прашањата е дека жените најчесто биле посреќни денот претходно, но и понервозни во однос од мажите.

Тоа што можеме да го заклучиме од ова истражување е дека жените повеќе умеат да уживаат во секојдневните ситници, иако истите можат да ги извадат од такт. Мажите се попрактични и чувствуваат среќа најчесто за поголемите нешта.

Сте се запрашале ли некогаш зошто луѓето се плашат од силни жени? Силните жени ги плашат луѓето околу нив бидејќи не им е потребен никој!


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар