Кафе со желе

Кафе со желе

Интересен рецепт за љубителите на кофеинот

Потребни состојки:
  • 2 супени лажици желатин
  • 120 милилитри вода
  • 700 милилитри свежо подготвено кафе
  • 100 грама шеќер
Начин на подготовка:

Потопете го желатинот во вода на околу 5 минути. Потоа ставете го жешкото кафе и почекајте целосно да се растопи додека го мешате. Добиената мешавина сипете ја во калапи за ледени коцки и ставете ја во фрижидер за да се зацврсти. Сервирајте со млеко.

Пробајте ги и овие желе шотови од карамела и макијато.


САКАТЕ ДА ГИ ДОБИВАТЕ НАШИТЕ СОДРЖИНИ НА ИМЕЈЛ?

       

За авторот
Дипломиран психолог кој обожава да пишува. Автор на научно-фантастичната книга „На работ од времето“. Животно мото ѝ е дека не смее да помине ниту еден ден без кафе и танцување.

Поврзани содржини

Остави коментар